Jak kawa wpływa na nasz organizm?

05, Lip 2016 by Dr Kava in Kawa     No Comments

Większość z nas pije ją codziennie. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej początku dnia. Kawa, bo o niej mowa, nie tylko pobudza i dodaje energii, ona działa dosłownie na cały nasz organizm, a kofeina w niej zawarta utrzymuje się w krwiobiegu nawet 12 godzin. 1) Mózg i pamięć.

Zawarta w kawie kofeina jest potężnym stymulantem, dlatego tak łatwo jest się od niej uzależnić. Już w ciągu 20 minut od wypicia kawy zaczynamy czuć się bardziej sprawnymi umysłowo i łatwiej jest się nam skoncentrować. 2) Oczy. Kofeina zwiększa poziom adrenaliny we krwi, co powoduje między innymi rozszerzenie się źrenic i ostrzejsze widzenie. 3) Płuca. Kofeina zwiększa wentylację płuc i ułatwia oddychanie.
4) Żołądek. Kofeina podnosi poziom kwasów żołądkowych, co przyspiesza trawienie. Należy jednak pamiętać, aby nie pić kawy na pusty żołądek, ponieważ nadmiar soków żołądkowych może podrażnić błony śluzowe żołądka i spowodować ból, wzdęcia i zgagę. 5) Jelita i pęcherz moczowy. Składniki zawarte w czarnej kawie stymulują jelita i powodują szybsze usuwanie resztek pokarmowych z organizmu. 6) Sen. Kawa wypita w godzinach wieczornych skutecznie nie pozwoli nam zasnąć. Zawarta w kawie kofeina spowalnia wzrost poziomu melatoniny – hormonu sprzyjającemu zasypianiu. 7) Energia. Kawa pomaga nam pokonać uczucie zmęczenia. Jest to jednak efekt dość krótkotrwały. Po ok. 3 godzinach możemy znów przeżywać kryzys związany z sennością i zmęczeniem. 8) Nastrój. Kawa stymuluje wydzielanie się hormonu szczęścia – dopaminy. Redukuje tym samym uczucie niepokoju i poprawia nastrój.

Share This!